Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińska Yin i yang

Yin i yang

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Te dwa pojęcia często ilustruje się w postaci ideogramu jako dwie „krople”, białą i czarną, otaczające się wzajemnie i tworzące idealne i harmonijne koło. Jest to symbol przenikania się i uzupełniania przeciwieństw.

W tłumaczeniu YANG (biała kropla) dosłownie (choć w sposób bardzo uproszczony) oznacza „nasłonecznione miejsce” i jest utożsamiana ze słońcem, latem, dniem, jasnością, męskością, witalnością, radością, ciepłem.

Natomiast YIN (czarna kropla) oznacza „zacienione miejsce” i jest utożsamiana z księżycem, zimą, nocą, ciemnością, cieniem, kobiecością, melancholią, smutkiem, zimnem itp. Choć są to dwa przeciwstawne pojęcia, jednak wzajemnie się one uzupełniają i jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego.

Przeciwieństwa tworzą całość

Podstawowa przesłanka w chińskiej koncepcji świata mówi, że każde zjawisko ma swoje przeciwieństwo, które stanowi jego uzupełnienie i oba te przeciwieństwa w sumie tworzą całość, jak moneta o dwóch różnych stronach. Nie może istnieć dzień bez nocy, światło bez ciemności, radość bez smutku, a zdrowie bez choroby.

Małe kropki w symbolicznym ideogramie yin i yang – w czarnej „kropli” widzimy białą kropkę i odwrotnie – to oznaka relatywności tych dwóch pojęć. Nic nie jest tylko yang lub tylko yin. Zawsze w yang jest jakaś (nawet mała) część yin i odwrotnie. Różne zjawiska objawiają się jako yin lub yang w relacji względem siebie.

Yin i yang są także współzależne: yin wytwarza i odżywia yang, yang zaś ochrania i porusza yin. Jeśli jedno z nich jest słabe, drugie także będzie w niedoborze.

Równowaga w medycynie chińskiej

Ponieważ istota ludzka zmienia się nieustannie w zależności od czynników wewnętrznych i zewnętrznych, zmienia się także relacja między yin i yang w organizmie, np. w ciągu dnia jesteśmy bardziej w stanie yang, a nocą bardziej w yin, lato jest bardziej stanem yang, natomiast zimą przeważa yin. Dlatego równowaga ta ma charakter dynamiczny w przestrzeni i czasie.

Pojęcia te są obecne także w medycynie chińskiej. Każdy narząd ma zarówno aspekt yin, jak i yang. Zdrowie w pojęciu orientalnym definiowane jest jako stan równowagi pomiędzy nimi. Jeśli podczas choroby dochodzi do zaburzenia tej równowagi, można zdiagnozować dominację yin lub yang, co niesie odpowiednio niedobór jego przeciwstawnego aspektu w danym narządzie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły