Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki Jak zrobić domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców?

Jak zrobić domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców?

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Aronia, rokitnik, dzika róża w medycynie ludowej były stosowane od dawna. Teraz są także hitem w kosmetyce. Warto poszukać w drogeriach kremów z tymi składnikami. Ale jeszcze lepiej zrobić je samemu! Sprawdź nasze pomysły na domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców.

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki Jak zrobić domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców?

1. Aronia

Te cierpkie, jesienne owoce mają duży potencjał kosmetyczny i odżywczy. Aronia jest źródłem witamin, karotenu, mikroelementów, błonnika oraz innych substancji czynnych, które nawilżają przesuszoną i wrażliwą skórę, przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu.

Cenne są także antocyjany, substancje nadające barwę owocom, które wzmacniają kruche naczynka krwionośne ze skłonnością do rozszerzania i pękania, obkurczają istniejące pajączki i zapobiegają tworzeniu się kolejnych zmian rumieniowych.

Domowe kosmetyki DIY na bazie aronii zmniejszają stany zapalne oraz obrzęki. Pozostawiają skórę odżywioną, wygładzoną, ukojoną, z ładniejszym kolorytem. Ponadto wyciąg z aronii pochłania szkodliwe promieniowanie UV i usuwa z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe w skórze oraz niszczą włókna kolagenu, odpowiadające za jej jędrność i elastyczność.

Aronia = owoce aronii w drewnianej miseczce - domowe kosmetyki DIY.

Maseczka na twarz z aronii wzmacniająca naczynka

Rozgnieć 2 łyżki aronii i dodaj łyżkę jogurtu naturalnego. Jeśli trzeba, zagęść papkę mąką ziemniaczaną. Nałóż na twarz na 10 minut. Zmyj ciepłą wodą.

2. Dzika róża

Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, dzika róża jest bardzo chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Odkryto w niej ponad 130 związków, dobroczynnie działających na organizm. W kwiatach kryją się olejki eteryczne i antocyjany.

Owoce zaś to bogactwo witamin z grupy B, C, A, E, K, flawonoidów, karotenoidów. Dzięki temu olej z nich wytłaczany działa nawilżająco, odżywczo. Witamina C w połączeniu z karotenem tworzy duet o silnym działaniu rozjaśniającym plamy pigmentacyjne.

Kremy z wyciągiem z dzikiej róży stymulują także biosyntezę ceramidów, zwiększają ich poziom w naskórku, zwiększają napięcie skóry. Z kolei znajdujące się w owocach hydrokwasy mają właściwości złuszczające, poprawiają stan tłustej skóry, zapobiegając pogrubieniu warstwy rogowej naskórka i tworzeniu się zaskórników.

Dzika róża - owoce dzikiej róży - domowe kosmetyki DIY.

Tonik z dzikiej róży do każdego rodzaju cery

Domowe kosmetyki DIY są proste w przygotowaniu. 2 łyżeczki sproszkowanych lub 3 łyżeczki całych owoców zalej 1/2 szklanki wrzątku, odstaw do naciągnięcia, następnie przecedź, nasącz wacik i stosuj do przemywania skóry, szyi i dekoltu. Przechowuj w lodówce.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

3. Dynia

Choć zaliczamy ją do warzyw, pod względem botanicznym dynia jest owocem. Niezwykle popularna w kuchni, stosunkowo niedawno znalazła zastosowanie również w kosmetyce.

Pomarańczowy kolor miąższu już na pierwszy rzut oka potwierdza obecność beta-karotenu, który z zawartymi w dyni witaminami C i E tworzy silny koktajl antyoksydantów spowalniających procesy starzenia się skóry. Witaminy B1, B2 i enzymy przyspieszają odnowę komórek, co powoduje, że cera staje się jaśniejsza, pełna blasku.

Częstym składnikiem kosmetyków jest olej z pestek dyni. Jest dodawany do kremów, peelingów, balsamów do ciała i olejków do masażu. Działa nawilżająco, dlatego idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery suchej i łuszczącej się. Jest też  pomocny w walce ze zmarszczkami, wygładza i ładnie napina skórę. Kilka kropli oleju można wmasować w twarz przed nałożeniem kremu. To sprawi, że zmarszczki staną się płytsze.

Naturalne enzymy znajdujące się w dyni delikatnie złuszczają martwy naskórek i przyczyniają się do jego odnowy. Dynia zawiera też potas, dzięki czemu działa oczyszczająco i tonizująco na skórę tłustą i mieszaną.

Dynia – przepisy Agnieszki Żelazko

Domowe kosmetyki DIY z dyni - ja zrobić?

Nawilżająca maseczka na twarz z dyni

Do połowy szklanki utartego miąższu dojrzałej dyni dodaj 2 łyżki tłustej śmietany. Nałóż na twarz, szyję i dekolt. Po 20 minutach spłucz letnią wodą.

4. Rokitnik

Małe, pomarańczowe owoce kryją w sobie moc witamin (C, A, E, K, P i B12) , flawonoidów, kwasów organicznych, aminokwasów, makro– i mikroelementów (żelazo, mangan, bor). Nic więc dziwnego, że rokitnik znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Kremy i maseczki z olejem z rokitnika przeznaczone są do w pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się i dojrzałej. Składnik ten przenika w głąb skóry, przyczyniając się w ten sposób do jej odżywienia, uelastycznienia i regeneracji. Witamina C dostarczana w kosmetykach do cery naczynkowej wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu rumienia. Skóra po kuracji z jej udziałem odzyskuje witalność, zdrowy koloryt i jest wyraźnie rozświetlona.

Rokitnik występuje również w preparatach przeciwłupieżowych, zapobiegających łysieniu i likwidujących przebarwienia.

Domowe kosmetyki DIY z rokitnikiem. Owoce rokitnika w białej miseczce.

Olejek z rokitnika do pielęgnacji twarzy

W sklepach ekologicznych jest dostępny czysty olejek z rokitnika. W stanie nierozcieńczonym można stosować go punktowo na krostki, świetnie nadaje się także do mieszania z innymi olejkami, np. do masażu. Posmarowana nim skóra jest chroniona przed promieniami UVA i UVB.

Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

5. Jarzębina

Jarzębina ma duże wartości odżywcze (do jedzenia nadaje się tylko suszona lub w przetworach!) oraz lecznicze. Owoce jarzębiny zawierają witaminy C, A, C, E, P i K, sporo soli mineralnych (m.in. magnez, miedź, potas). Nie brakuje im również kwasów organicznych (głównie jabłkowego), antocyjanów, flawonoidów, pektyn, fruktozy oraz karotenu.

Domowe kosmetyki DIY z wyciągiem z jarzębiny stosowane są do pielęgnacji cery naczynkowej, z nierównym kolorytem, wrażliwej oraz skłonnej do wyprysków.

Z kolei kąpiele z dodatkiem naparu z jarzębiny (garść owoców zagotuj w litrze wody, ostudź, wlej do wanny z wodą) lekko przyciemniają skórę.

Domowe kosmetyki z jarzębiną. Gałązka jarzębiny na drewnianej desce.

Tonik z jarzębiny wzmacniający naczynka

2 łyżki rozgniecionych owoców zalej 2 szklankami wody i zagotuj. Gdy płyn wystygnie, przecedź go i przemywaj czystą twarz 2 razy dziennie rano i wieczorem, przed nałożeniem kremu.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły