Strona główna Zdrowie Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli słyszałaś o wielu cudownych właściwościach olejku z drzewa herbacianego, lecz nie jesteś pewna jak i kiedy się go stosuje – tu przeczytasz o wskazaniach dla tego cennego specyfiku oraz znajdziesz praktyczne porady, jak używać olejku herbacianego.

Strona główna Zdrowie Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Drzewo herbaciane – czym jest i skąd pochodzi?

Olejek z drzewa herbacianego, nazywany też olejkiem herbacianym, wbrew nazwie, nic wspólnego z herbatą nie ma. Pochodzi on z drzewa o nazwie Melaleuka skrętolistna (łac. Melaleuca alternifolia) z rodziny Mirtowatych. Drzewo to rośnie w Australii i jest tam gatunkiem endemicznym. Powszechnie definiuje się je jako „drzewo herbaciane”, lecz nazwą tą określa się również kilka innych gatunków drzew i krzewów, nie związanych z pozyskiwaniem olejku z drzewa herbacianego.

Krzew o nazwie Leptospermum polygalifolium, z którego drobnych kwiatów pozyskiwany jest najcenniejszy na świecie miód manuka, również określany jest popularnie jako drzewo herbaciane (ang. tea tree). Niech to jednak nas nie zmyli.

Nazwa drzewo herbaciane, używana w stosunku do kilku gatunków, rosnących tylko w Australii i Nowej Zelandii, wywodzi się prawdopodobnie z faktu, że kapitan James Cook, pierwszy europejski odkrywca i badacz obu krajów, opisał te krzewy jako przydatne do sporządzania naparów, zastępujących herbatę.

Olejek z drzewa herbacianego – jak wygląda?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma postać przezroczystego płynu o intensywnym, lekko kamforowym zapachu i kolorze od jasnożółtego do całkowicie bezbarwnego.

Olejek herbaciany pozyskuje się  w procesie destylacji parą wodną. Zawiera on niezliczone bogactwo naturalnych składników, odpowiedzialnych za jego działanie lecznicze.

Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

Jak działa olejek herbaciany?

Już rdzenni mieszkańcy Australii potrafili docenić właściwości drzewa herbacianego, wykorzystując jego możliwości terapeutyczne w medycynie ludowej.

Stosowano go zewnętrznie między innymi w leczeniu przeziębień i kaszlu – wdychając olejki eteryczne uwalniające się podczas miażdżenia liści, posypując rozkruszonymi liśćmi rany oraz przyrządzając napary z liści drzewa herbacianego, którymi następnie leczono ból gardła lub dolegliwości skórne.

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie:

  • przeciwdrobnoustrojowe – co oznacza, że skutecznie niszczy bakterie, wirusy i grzyby
  • przeciwzapalne
  • łagodzące podrażnienia
  • likwidujące świąd
  • gojące
  • antyseptyczne
  • regenerujące skórę
  • przyspieszające odnawianie się naskórka
  • przeciwłupieżowe

Ponadto olejek z drzewa herbacianego wspomaga:

  • leczenie infekcji górnych dróg oddechowych
  • zapaleń błony śluzowej jamy ustnej
  • gojenie się ran, owrzodzeń i ukąszeń
  • gojenie się egzemy, zmian i pęknięć na skórze

Olejek herbaciany znalazł swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu chorób skóry oraz pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Nie tylko leczy rozmaite dolegliwości skórne i zapobiega infekcjom, lecz również dba o piękną, gładką i zdrową skórę na co dzień.

9 olejków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów

Nie pij olejku z drzewa herbacianego!

Uwaga! Olejek herbaciany, podobnie jak wszystkie olejki eteryczne, nie powinien być stosowany wewnętrznie ze względu na swoje możliwe działanie toksyczne. Stosuj go tylko zewnętrznie!

Podany doustnie może wywołać:

  • wysypkę
  • biegunkę
  • nudności i wymioty
  • senność
  • zaburzenia w obrazie komórek krwi

Aczkolwiek, aby wywołać takie reakcje potrzebna jest relatywnie wysoka dawka tego związku.

Olejek Ravintsara – co warto o nim wiedzieć?

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany do pielęgnacji ciała, włosów i paznokci. Kobieta aplikuje kropę olejku na skórę dłoni.

Olejek z drzewa herbacianego – jak go stosować?

Istnieje kilka wskazań odnośnie bezpiecznego zastosowania olejku z drzewa herbacianego. Należy przestrzegać, aby:

  • Nie aplikować olejku bezpośrednio na skórę. Najlepiej zmieszać go z obojętnym nośnikiem, takim jak np. olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron.
  • Na każde 2 krople olejku herbacianego powinniśmy dodać 12 kropli oleju obojętnego.
  • Zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu olejku w okolicach oczu. Jeśli specyfik dostanie się do oczu, może spowodować podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie.
  • Przechowywać olejek herbaciany w miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu, aby nie doszło do przypadkowego spożycia.
  • Zanim użyjesz olejku, przetestuj go na skórze na szyi lub ramieniu, aplikując małą ilość płynu, aby przekonać się, czy nie wykazujesz nadwrażliwości lub reakcji alergicznej na ten związek.

Olejek arganowy – jak go stosować?

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy warto go użyć?

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się najczęściej we wszelkiego rodzaju zmianach skórnych, lecz nie tylko. Warto przekonać się o jego skuteczności w poniższych przypadkach.

1. Sucha skóra, egzema, wypryski, rumień, liszaj

Olejek z drzewa herbacianego pomaga złagodzić i wyleczyć dolegliwości poprzez zmniejszenie podrażnień i świądu oraz nawilżenie skóry.

Należy zmieszać kilka kropli olejku z obojętnym nośnikiem, po czym smarować taką miksturą chore miejsca przynajmniej dwa razy dziennie.

2. Przetłuszczająca się skóra

Antyseptyczne właściwości olejku herbacianego sprawiają, że pomoże on nam w pozbyciu się dolegliwości związanych z nadmiernie oleistą, tłustą skórą.

W tym celu należy wmieszać kilka kropli olejku w używany przez nas krem do twarzy i stosować w codziennej pielęgnacji. Można również dodać dwie krople olejku do maseczki z glinki bentonitowej.

3. Świąd skóry

Działanie przeciwzapalne olejku herbacianego jest odpowiedzialne za istotne złagodzenie swędzenia skóry w przebiegu różnych schorzeń dermatologicznych. Nie tylko przynosi on znaczną ulgę i ukojenie skóry, lecz także wspomaga wyleczenie poprzez usunięcie przyczyny świądu.

Olejek zmieszany z obojętnym nośnikiem nanosimy kilka razy dziennie na zmienioną chorobowo skórę.

4. Zapalenie skóry

Mieszanina olejku z drzewa herbacianego z innym neutralnym olejem pomoże uśmierzyć objawy związane z podrażnieniem skóry, zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oraz złagodzić stan zapalny na różnym tle – infekcyjnym, alergicznym, grzybiczym.

Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych

5. Rany, przecięcia na skórze, infekcje bakteryjne skóry

Olejek z drzewa herbacianego, dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu, antyseptycznemu i przeciwzapalnemu, pomoże szybko zagoić ranę, przyspieszy regenerację skóry i naskórka, przeciwdziała zakażeniu, a także zapobiegnie powstaniu blizn i śladów po głębokich ranach i uszkodzeniach skóry.

W tym celu dodaje się jedną kroplę olejku herbacianego do kremu bazowego i smaruje chore miejsca kilka razy w ciągu dnia.

6. Trądzik

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik? Tak! Jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i dezynfekujące sprawiają, że skutecznie redukuje ilość wyprysków, zmniejsza te już istniejące, łagodzi zaczerwienienie, podrażnienie i stan zapalny, a nawet likwiduje i zapobiega bliznom powstałym wskutek zmian trądzikowych. Regularnie stosowany, przyniesie efekty w postaci gładkiej i czystej skóry.

Najlepiej użyć 3 krople olejku na około 50 ml wyciągu z oczaru wirginijskiego i tak przygotowanym tonikiem przemywać chorą skórę dwa do trzech razy dziennie.

Można również nakładać olejek bezpośrednio na wypryski trądzikowe. Zwiększy to nieco siłę działania specyfiku, lecz uprzednio należy sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna i czy nierozcieńczony olejek herbaciany nie podrażni skóry. W tym celu nakładamy kroplę olejku na szyję lub ramię i obserwujemy, czy nie pojawi się pieczenie lub swędzenie.

Maseczki na twarz na problemy z cerą – jak dobrać je do swojej skóry?

Olejek herbaciany - jakie ma właściwości i jak go stosować? Kobieca ręka aplikuje kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do drewnianej miseczki.

7. Schorzenia skóry głowy

Olejku herbacianego można używać również w celu pozbycia się łupieżu oraz w leczeniu świądu i podrażnień skóry głowy. Zastosowanie tego związku w kosmetykach do pielęgnacji włosów pomoże zachować im zdrowy wygląd, nadać blask, odżywić i przyspieszyć ich wzrost.

Dodajemy olejek herbaciany do np. oleju ze słodkich migdałów i taką miksturę nakładamy na skórę głowy i włosy. Pozostawiamy na około 20 minut, po czym myjemy głowę szamponem z dodatkiem 5% olejku z drzewa herbacianego.

Przed spłukaniem dobrze jest wmasować preparat we włosy i skórę, a następnie zastosować odżywkę także z zawartością olejku herbacianego. Olejek herbaciany na włosy działa cuda.

8. Ukąszenia owadów

Olejek herbaciany doskonale sprawdza się w przypadku ukąszeń owadów lub pajęczaków. Oprócz tego, że szybko likwiduje bolesne i swędzące skutki ukąszeń, jest bardzo skutecznym środkiem profilaktycznym, ponieważ komary i kleszcze nie lubią intensywnych zapachów olejków eterycznych.

Odstrasza również pszczoły, pająki, mrówki, pluskwy i pchły.

Olejek z drzewa herbacianego:

  • łagodzi świąd i ból
  • zmniejsza podrażnienie, zaczerwienienie i opuchliznę
  • działa przeciwbakteryjnie

Jeśli nie jesteśmy uczuleni, można nakładać go bezpośrednio na miejsce ukąszenia, w postaci nierozcieńczonej.

Środek odstraszający owady możemy sporządzić sami, mieszając po 20 kropli różnych olejków eterycznych z:

z łyżką alkoholu i wodą destylowaną. Umieszczamy je w buteleczce z nakrętką z rozpylaczem i dokładnie mieszamy. Repelent gotowy.

8 najlepszych sposobów na ukąszenia owadów

9. Infekcje górnych dróg oddechowych

W tym przypadku olejek z drzewa herbacianego używamy do inhalacji.

Na co pomaga olejek z drzewa herbacianego:

  • katar
  • kaszel
  • przeziębienie
  • angina
  • zapalenie zatok
  • zapalenie oskrzeli
  • ból gardła

Dodanie kilku kropli olejku do gorącej wody i wdychanie aromatycznej pary wspomaga leczenie stanu zapalnego.

10. Infekcje dróg moczowych i rodnych

Tutaj olejek z drzewa herbacianego przydaje się w zapaleniu pęcherza moczowego oraz różnych infekcjach ginekologicznych, zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych.

Zalecane są ciepłe nasiadówki lub kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku herbacianego.

11. Grzybice skóry, stóp i paznokci

Olejek z drzewa herbacianego okazał się być skutecznym środkiem, leczącym grzybicę paznokci i/lub skóry oraz zapobiegającym nawrotom tej przykrej przypadłości. Wykorzystuje się sam olejek herbaciany lub też można zmieszać go w równych ilościach z olejem kokosowym i aplikować bezpośrednio na zmiany grzybicze. Natychmiast po nałożeniu należy umyć dokładnie ręce, aby nie przenieść infekcji w inne miejsca.

W przypadku grzybicy stóp można sporządzić proszek, który aplikujemy na zakażone stopy.

Mieszamy 50 g mąki z maranty trzcinowej, 50 g sody oczyszczonej i dodajemy do tego 20-25 kropli olejku herbacianego. Łączymy dokładnie składniki i umieszczamy w szczelnie zamykanym pojemniku. Stosujemy na czyste, suche stopy dwa razy dziennie.

12. Stany zapalne ust i jamy ustnej

Obejmują one między innymi:

Ale olejek herbaciany może być również zastosowany w celu zwalczenia bakterii, powodujących nieprzyjemny zapach z ust oraz próchnicę. Stosuje się go w postaci płynu do płukania jamy ustnej. Dodaj 1 kroplę olejku herbacianego do 200 ml ciepłej wody, wymieszaj dokładnie i płucz usta przez około 30 sekund. Nie połykaj! Olejek herbaciany nie powinien być stosowany wewnętrznie.

Zmiany na ustach – o czym świadczą?

Olejek z drzewa herbacianego jako ekologiczny środek czystości

Olejek herbaciany może być wykorzystywany nie tylko do celów zdrowotnych lub kosmetycznych, lecz również – ze względu na swoje właściwości antyseptyczne – można stosować go w gospodarstwie domowym, jeśli chcemy uniknąć preparatów chemicznych.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego może służyć np. do przemywania i dezynfekowania powierzchni.

Jak zrobić płyn do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni z olejkiem z drzewa herbacianego?

Składniki:

  • 20 kropli olejku herbacianego
  • 150 ml wody
  • 100 ml octu jabłkowego
  • butelka z atomizerem

Sporządzamy mieszaninę 20 kropli olejku, 150 ml wody i 100 ml octu jabłkowego, umieszczamy w butelce z nakrętką z rozpylaczem i mamy gotowy wielofunkcyjny, naturalny i ekologiczny płyn do czyszczenia.

Jak wynika z powyższego, olejek herbaciany może przydać nam się w rozmaitych sytuacjach. Jest niedrogą i naturalną alternatywą dla wielu chemicznych środków o podobnym działaniu. Jego uniwersalność i wielostronne działanie sprawia, że przydaje się nad wyraz często w różnych dziedzinach. Warto więc mieć go zawsze pod ręką i wykorzystywać szereg jego zalet na co dzień.

Olej z nagietka na suchą skórę i blizny

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły