Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Czym są leki homeopatyczne?

Czym są leki homeopatyczne?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Spis treści

Leki homeopatyczne – skąd pozyskuje się substancje lecznicze?

Leki homeopatyczne są preparatami naturalnymi. Z czego się je wytwarza?

1. Leki homeopatyczne z roślin

W celu pozyskania substancji leczniczych wykorzystuje się:

  • całą roślinę
  • tylko jej kwiaty
  • sam korzeń

Np. homeopatyczna arnica montana z całej rośliny arniki górskiej.

2. Leki homeopatyczne z substancji pochodzenia zwierzęcego

Np. homeopatyczny apis mellifica z pszczoły miodnej.

3. Leki homeopatyczne z minerałów

Czyli z metali, niemetali, soli bądź kwasów, np. sulfur wytwarzany jest z siarki.

Każdy z surowców, na bazie którego produkowany jest lek homeopatyczny, pozyskiwany jest z jego naturalnego środowiska, np. rośliny lecznicze są zbierane na certyfikowanych plantacjach od Azji przez Europę aż do Ameryki. Zbiory są prowadzone zawsze zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

Leki homeopatyczne – jak działają?

Leki homeopatyczne i alopatyczne są dostępne w aptekach i mają to samo zadanie: pomóc choremu wyleczyć się z choroby. Działają one jednak na zupełnie innej zasadzie. W medycynie akademickiej uważa się, że im w określonej dawce leku wyższe stężenie substancji czynnej, tym zadziała on szybciej i skuteczniej.

W medycynie homeopatycznej jest odwrotnie – w trosce o to, by duża ilość substancji czynnej nie wywołała działań ubocznych, podaje się choremu najmniejszą z możliwych dawek. Chodzi o to, by pobudzić w jak najsubtelniejszy sposób jego układ immunologiczny do zwalczenia choroby. Dlatego w homeopatii, odpowiednio rozcieńcza się stężenie substancji czynnej w lekach homeopatycznych, zamiast je zwiększać.

Produkcja leków homeopatycznych

Z surowca leczniczego (rośliny, minerału bądź zwierzęcia) sporządza się w laboratorium przy użyciu nowoczesnych technologii i niemal całkowicie zautomatyzowanego sprzętu wyciągi wodne lub alkoholowe, tzw. pranalewki.

Powstają one podczas trwającego przez określony w farmakopei czas macerowania rośliny w odpowiednim roztworze.

Natomiast w przypadku substancji nierozpuszczalnych, takich jak np. miedź czy srebro, przygotowuje się je w inny sposób: rozciera się minerał razem z laktozą i dopiero tak przygotowany preparat (tzw. rozcierkę) rozpuszcza w alkoholu.

Pranalewki, będące bazą do wytworzenia leków homeopatycznych, zostają w laboratorium przefiltrowane, a następnie odpowiednio rozcieńczane oraz dynamizowane poprzez wielokrotne wstrząsanie – odbywa się ono w sterylnych, sterowanych komputerowo komorach dynamizacyjnych.

Z tak spotencjonowanego roztworu substancji wyjściowej wytwarza się dopiero gotowe preparaty. Dostępne są one w szerokiej gamie postaci, takich jak:

  • granulki
  • mikrogranulki
  • tabletki
  • syropy
  • maści
  • żele
  • aerozole
  • krople doustne
  • krople do oczu
  • czopki

Na opakowaniu gotowego lekarstwa umieszcza się łacińską nazwę surowca, z którego zostało wyprodukowane, np. Calcarea carbonica ostrearum, oraz stopień rozcieńczenia i zdynamizowania, czyli potencję, np. 9CH lub D200.

Uwaga!

Proces rozcieńczania i dynamizowania leku homeopatycznego jest określany jako jego potencjonowanie. Jest on unikatowy dla tych leków. Dlatego mówimy o konkretnych potencjach leków homeopatycznych.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły